Telasko Hudcov - Hlídací služba Bechyně Rudolf

Název firmy
Názec firmy
Telefonní číslo
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Vzpomínky > Privátní sektor
Šipka
Rok 1997 byl pro moji živnost zlomový. Na počátku roku 1997 mi všehovšudy zůstal jeden podnik na hlídání a já už pomalu počítal, že poprvé v životě se půjdu registrovat na úřad práce. Naštěstí to trvalo jen asi dva měsíce a zakázky se najednou hrnuly, že jsem nevěděl kam dříve skočit.

První z jara 1997 byly najednou na hlídání dva areály bývalého státního statku Bílina v likvidaci. Pozemkový fond ČR je spravoval, platili brzo a to bylo v divokých devadesátých letech nejdůležitější. Časem šly do prodeje, naštěstí se neprodaly brzo.
Telasko Hudcov

V dubnu jsme začali působit v bývalém areálu statku TELASKO Hudcov, o dva měsíce později v ACHS Oldřichov. Mám-li hodnotit „zázemí“ obou areálů jako cenové skupiny, tak Telasko byla taková 3. cen. skupina, ACHS 4. cen. skupina. Oba to byly obrovské areály, které se daly obtížně uhlídat, částečně už byly narušené ploty, budovy. Bylo znát, že nájezdy „šroťáků“ jsou zde časté.

V Telasku byly 4 velké stáje, kde se dříve chovali vepři a skot, byly tam také dva kotce pro psy, což jsem uvítal. Pro ostrahu byla u hlavní vjezdové brány zděná budova vrátnice, kde se topilo v kamnech. Uhlí nám propláceli, ale v celém areálu nebyla elektřina a voda. Vozit vodu, stále kupovat baterie bylo nerentabilní a mini elektrocentrály tehdy ještě  byly příšerně drahé.
Jeden z hlídačů byl takový „koumák“ a náhodou opatřil zdroj vody. Ve vrátnici bylo umyvadlo a normálně voda netekla v celém areálu, ale najednou na vrátnici začal téct malý čůrek vody, když dlouho nezavřel kohoutek. A kupodivu tekl pořád. Nikde jinde voda netekla. Sice trvalo, než se natočil kýbl vody, ale voda byla. Časem na mne čekalo další překvapení. Přijel jsem večer a na vrátnici bylo světlo. Budova vrátnice byla totiž blízko sousedního rodinného domku a „koumák“ se domluvil se sousedem a ten mu natáhl prodlužovák přes podružné hodiny přívod elektřiny.
Psi
„Koumák“ mne ubezpečil, že soused, pokud bude malý odběr proudu nic za to nechce. Až po letech, když jsem náhodou „koumáka“ potkal, řekl mi pravdu. V zimních měsících vždy část uhlí o své noční šichtě „přemístil“ k sousedovi. „Přemisťoval“ uhlí zřejmě v malém množství, protože nikdo si ničeho nevšiml.

„Koumák“ byl zvláštní týpek. Chodil do práce se svým soukromým psem a nejraději na noční. Naštěstí velká část Telaska oproti ACHS Oldřichov byla vyasfaltovaná, ale jak jsem uvedl místy bez plotu, kolem lesíky, divočina, zvěř, no velký areál. Měl „šikovného“ pejska a ten mu občas na pochůzce prý něco ulovil. Já osobně jsem viděl jen asi 2 x bažanta, ale údajně i srnu.

V areálu byl jeden nájemce Jiří Kučera, tehdy měl odtahovou službu. Měl smlouvu s Policií ČR a z nehod odtahoval auta, spíše vraky do své pronajaté haly. Často přijel s odtahovkou i po půlnoci a tak vlastně i nepřímo mi zkontroloval strážné.

Areál Telasko se Kučerovi zalíbil, že asi po 4 letech vstoupil do jednání s Pozemkovým Fondem ČR a část odkoupil nebo celé nevím. Odstěhoval se sem s rodinou, zrekonstruoval dolní budovu k bydlení a podnikání.

V důsledku prodeje areálu jsme dostali výpověď a své působení zde ukončili.

Partneři
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky